BLOG

Vše o legendárním potahu Tenergy

Jaká je charakteristika jednotlivých potahů Tenergy? Jak se mezi sebou liší? Které by nejlépe sedělo mé hře?

Chcete najít odpovědi na vaše otázky? Podívejte se na film Vše o Tenergy. V hlavních rolích Timo Boll a Jun Mizutani.

 

Krátký film Vše o Tenergy v angličtině                                               Krátký film Vše o Tenergy v němčině

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dvanáct let s Tenergy

tenergy_large.jpg

Přinášíme Vám krátké nahlédnutí na tento revoluční potah, který změnil stolní tenis. V čem je jiný? Jak se vyrábí?

21. dubna 2008 firma Tamasu Butterfly představila zcela nový potah: TENERGY. Ten byl ihned přijat stolními tenisty po celém světě. Tenergy byl představen po výzkumu, který trval celých 20 let a započal v 80. letech. Cílem bylo vyvinout potah, který bude mít vlastnosti jako potahy čerstvě přelepené. Potah, který umožní hráčům dosáhnout stejné rychlosti, dynamiky i rotace, jako potahy přelepené.   

Tenergy se stal nejpoužívanějším a nejoblíbenějším potahem na celém světě. Profesionálové i amatéři propadli jeho vlastnostem. Umožňuje jim zahrát údery, které dříve hráli pouze špičkoví hráči. Kontratopspinové údery, bekhendové halfvoleje nad stolem nebo flip tzv. banán, tyto údery jsme začali vídat na všech úrovní.

Tenergy_Usage_WTTC2014.png

Hráči s Tenergy tvořili většinu na MS 2018. 53% hráčů z 799 účastníků mělo alespoň na jedné straně pálky nalepený tento potah.

Trojice unikátních technologií

Hlavním cílem po mnoho let bylo vytvořit potah, který se nebude muset přelepovat a přesto mít stejné vlastnosti. To se podařilo díky třem unikátním technologiím patentovaným BUTTERFLY.

  1. High Tension
  2. Spring sponge
  3. Specifická struktura vroubků

Tyto tři technologie tvoří dohromady unikátní charakteristiku potahu Tenergy:

-         Vysokou přilnavost

-         Rychlost a dynamiku

-         Extrémní rotaci

-         Trajektorie míčku

-         Dlouhou trvanlivost

High Tension

Hightension_Trampolin_small.png

Hitoshi Yamazaki, vedoucí vývoje BUTTERFLY, vzpomíná: „Nejprve jsme analyzovali chemické procesy, které v potahu probíhají během čerstvého lepení. Zvyšuje se v něm napětí a jeho elasticita. Problém byl ten, jak toto aplikovat na potah bez přelepení a zajistit jeho trvanlivost. Protože čím větší je v potahu napětí, tím snáze se poškodí a ztrácí kvalitu. Po sedmi letech jsme našli odpověď: technologie High Tension.“

S touto inovací bylo náhle možné zvýšit napětí v potahu a zároveň dynamiku odehraného míčku. Potah funguje jako trampolína, čím větší napětí, tím vyšší odskok.

V roce 1997 byl představen první High Tension potah Bryce, se kterým se stal Werner Schlager mistrem světa v roce 2003 v Paříži. Roku 2007 následovat Bryce Speed.

„Ve srovnání s prvními High Tension potahami, je napětí v potazích Tenergy o 300% vyšší,“ vysvětluje Yamazaki, „zvláště jsme byli pyšní na to, že smluvním hráčům vydržely potahy mnohem déle bez ztráty přilnavosti než dřívější potahy.“

Spring Sponge

SpringSponge_small.png

Důležitým faktorem ve vývoji Tenergy bylo objevení technologie Sping Sponge. Vývoj trval 10 let, klíčem bylo zaměření na strukturu houby. Čím déle míček zůstane v kontaktu s potahem, tím větší má přilnavost. Čím hlouběji se míček zaboří do potahu, tím delší má kontakt s raketou. Výsledkem by mohla být měkká houba, problém je, že měkká houba do sebe absorbuje energii míčku a odrazí jej pomaleji.

„Potahy s klasickou houbou absorbují energii z míčku. Míček dostane pouze tolik odskoku, kolik mu přidá hráč svým úderem. Přidáním větších vzduchových bublin do houby potahu se zvýšila odezva míčku. Tato houba se chovala jako pružina. Čím více se míček zaboří, tím větší energii dostane,“ říká Yuichi Thsuchiya z výzkumného týmu.

SpringSponge-Effekt.png

Technologie byla nazvána Spring Sponge. Je možné kontrolovat velikost těchto vzduchových bublin o velikosti 0,1mm. Stále je zde prostor pro optimalizaci a stále se pracuje na zlepšení technologie.

Sktruktura vroubků

pimples_structure_small.png

I přes skvělou technologie Spring Sponge bylo nutné najít optimální výšku a šířku vroubků ve vrchní gumě. Proč? Protože kombinace výšky, průměru a vzdálenosti mezi jednotlivými vroubky zcela zásadně ovlivňuje herní vlastnosti potahů.

Po otestování stovek vzorků byly vybrány ty nejlepší s pracovním označením 05, 64, 80 a 25. Unikátní struktura vroubků těchto vzorků poskytovala nejlepší výsledky. Hráči jako Timo Boll, Jun Mizutani, Werner Schlager, Petr Korbel a ostatní dlouho zkoušeli tyto druhy a každý preferoval něco jiného. Ale většina ze smluvních hráčů BUTTERFLY dnes používá právě jeden z těchto potahů.

Tenergy používají i hráči mistrovského klubu ČR 2014 a 2015 STEN marketing Havlíčkův Brod - Petr Korbel (Tenergy 80), Pavel Širuček (Tenergy 64), Tomáš Tregler a Josef Šimončík (Tenergy 05). Mezi ženami s ním hrají české reprezentantky Iveta Vacenovská, Renáta Štrbíková, Hana Matelová nebo Dana Čechová. 

Co říci závěrem? Tenergy je fenomén, který ovlivnil stolní tenis po celém světě. Stal se dokonce i terčem podvodníků, kteří se jej snaží napodobit a zkopírovat. Více o falešných Tenergy zde:

http://www.vsenastolnitenis.cz/content/pruvodce-padelky-vyrobku-firmy-butterfly